
Jakie są rodzaje, gatunki książek?
O tym, że czytanie książek daje mnóstwo korzyści i niesie wiele zalet nikomu nie trzeba wyjaśniać. Tylko pokrótce wymienimy, dlaczego warto czytać książki: czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, jest kapitalną rozrywką, która przenosi czytelnika do innego świata, w którym nie brak ekscytujących wydarzeń, interesujących i ciekawie nakreślonych bohaterów i perfekcyjnie nakreślonych emocji. Sprawdź co jeszcze daje czytanie książek - http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/ W księgarniach, bibliotekach oraz czytelniach nie brakuje różnych gatunków książek dla dorosłych i dla dzieci. Każdy z zainteresowanych może znaleźć dzieło, które przypadnie mu do gustu! Czy czytanie czyni nas mądrzejszymi? - http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czy-czytanie-czyni-nas-madrzejszymi/
Rodzaje literatury – rodzaje literackie
Kiedy trzymasz w dłoni książkę, zdajesz sobie sprawę z tego do jakiego gatunku literackiego się zalicza? Posiadasz wiedzę, na temat podziału literatury według gatunków? Wymawiamy trzy podstawowe rodzaje literackie: liryka, epika, dramat. Następnie wyżej wymienione rodzaje literackie podzielić można na gatunki literackie. Dlaczego tak istotna jest ta wiedza? To właśnie dzięki tej wiedzy mamy możliwość przejrzystość, jeśli chodzi o poruszanie się w labiryntach świata literatury. Pozwoli nam to również z rozmysłem wybierać pozycje, które pragniemy przeczytać.
Poznaj i czytaj polecane książki - tylkorelaks.pl/47-ksiazki
Jakie istnieją gatunki literackie?
Mamy już świadomość tego jak ważna jest znajomość podziału rodzajów literackich na gatunki, wiemy również co to oznacza. Przedstawmy sobie tę kwestię na określonych przykładach. Liryka wyróżnia następujące gatunki: elegia, hymn, fraszka psalm czy ballada. Epikę można podzielić na epos, powieść, satyra, legenda, opowiadanie czy baśń natomiast dramat to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury. Możemy wymawiać chociażby dramat antyczny czy też komedię. Jest to istotna wiedza, którą warto dysponować!
Rodzaje książek dla dorosłych
Biblioteki oraz księgarnie stacjonarne czy internetowe w swojej ofercie mają bogatą ofertę książek według gatunków i rodzajów literackich. Ponadto bardzo często regały i półki opstrzone są szyldem literatura piękna (polska i obca) co to oznacza? Otóż oznacza to że literaturą piękną obcą możemy oznaczyć chociażby „Wykop” Andrieja Płatonowa – utworu, klasyfikowanego jako filozoficzna groteska, a niekiedy też jako tzw. powieść produkcyjną czy „Światło i mrok” Sōsekiego Natsume. Sklasyfikowane kategorie literatury pozwalają łatwiej poukładać książki na bibliotecznych i księgarskich regałach. Wiedząc co się w nich mieści, możemy uprościć sobie poszukiwania odpowiedniej pozycji.
Na rynku znajdziemy również książki, które wpisują się w kategorię, jaką jest romans, thrillery, książki fantasy, horrory czy książki biograficzne. Podstawowe znaczenie mają rodzaje tematyki książek. Przy wyborze książki duże znaczenie ma tematyka książek. Weźmy na przykład poradniki. Tematyka poradników jest bardzo duża, od poradników informatycznych po poradniki na temat zdrowia i urody przez poradniki językowe, medyczne, religijne czy psychologiczne.
Jakie są rodzaje książek dla dzieci?
A jak ma się sprawa z książkami dla dzieci? Czy te również dzielą się na kategorie? Dlaczego podział literatury dziecięcej jest tak istotny? Ponieważ również jak w przypadku książek dla dorosłych ten podział usprawnia poszukiwanie książek, które znajdują się w kręgu naszych zainteresowań. Wydawnictwa prezentują najmłodszym czytelnikom wszelkiego rodzaju bajki, utwory wierszowane, czy książki będące reportażem z podróży. Dokonując wyboru książki dla dzieci, bez względu na rodzaj, warto by były przystosowywane do wieku dziecka, który ma stać się ich ewentualnym odbiorcą.
ZAPAMIĘTAJ!
• Wyróżnia się trzy rodzaje literackie: epika, liryka oraz dramat.
• Rodzaje literackie dzielimy jeszcze na gatunki literackie
- 3 Recenzje
Sekrety umarlaków
„Sekrety umarlaków” to pozycja dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej, dociekać prawdy i wykraczać poza ramy edukacji. Tym razem światowej sławy odkrywca i archeolog- Jonathan Gray odkrywa przed nami sekrety przeszłości.
- 1 Recenzje
W cieniu olbrzyma
Olbrzym (w języku niemieckim Riese) to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego realizowanego przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Naziści, zanim opuścili te tereny, wejścia do podziemnych budowli wysadzili w powietrze, uniemożliwiając dokładne ich zbadanie.
- 2 Recenzje
Bezkarni zbrodniarze
Sensacyjna powieść, która pozwoli czytelnikom przenieść się do niebywale realnej przyszłości. Fala imigrantów dosłownie zalewa Europę. Zasoby tolerancji, i zrozumienia zdają się słabnąc z każdą chwilą, co stwarza doskonałe warunki dla neonazistów, którzy zyskują coraz większe poparcie.
- 1 Recenzje
Hiobowe Wieści
„Hiobowe wieści” to trzymająca w napięciu powieść kryminalna napisana w formie pamiętnika prowadzonego przez houstońskiego detektywa Georga Rodsona, który w roku 1999 prowadził sprawę tajemniczego, brutalnego morderstwa.
Roma i Amor. Historia prawdziwa
Dramatyczna historia, która między niewyobrażalne cierpienie wplata miłość, marzenia i nadzieje. Główną bohaterkę Romę przyjdzie nam poznać jako uwikłaną w toksyczną relację kobietę w średnim wieku. Igor, niewidomy mąż Romy jest starszy od niej o dwadzieścia pięć lat. Niepełnosprawność i różnica wieku sprawia, że zazdrość Igora o młodszą żonę przeradza...
Ja Oni i Dżej
Kiedy jedno, kruche ciało kryje w sobie dwie diametralnie różniące się od siebie osobowości, trudno o przewidywalność. Emma z pewnością chciałaby świadomie kierować swą przyszłością, niestety Dżej, która pojawia się w najmniej odpowiednim momencie przejmuje kontrolę.