
Psychoterapia poznawczo-behawioralna w leczeniu depresji
Zabiegi psychologiczne (zwane również terapiami mówionymi) mogą pomóc nam zmienić wzorce myślenia i poprawić nasze umiejętności radzenia sobie, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani do radzenia sobie ze stresami i konfliktami życiowymi. Oprócz wspomagania powrotu do zdrowia terapie psychologiczne mogą również pomóc ci zachować zdrowie, identyfikując i zmieniając nieprzydatne myśli i zachowania.
Książki poruszające tematykę depresji i psychoterapii http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/depresja/
Książki psychologiczne warte przeczytania - http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania/
Istnieje kilka rodzajów skutecznych psychologicznych metod leczenia depresji. Niektóre osoby wolą pracować w pojedynkę z profesjonalistą, podczas gdy inne czerpią więcej ze środowiska grupowego.
Dzięki książce Karola Neubauera i opisom jego stanów, także tych najbardziej intymnych: myśli, wniosków i przemyśleń dotyczących jego życia, również seksualnego, czytelnik zbliża się do chorego, u którego występują objawy depresyjne.
Rollercoaster emocjonalny Karola Neubauera - http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/rollercoaster-emocjonalny-karola-neubauera/
Terapia zachowań poznawczych (CBT)
CBT to ustrukturyzowane leczenie psychologiczne, które uznaje, że sposób, w jaki myślimy (poznanie) i działanie (zachowanie) wpływa na to, jak się czujemy. CBT jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia depresji i stwierdzono, że jest on przydatny w szerokim zakresie wiekowym, w tym u dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych.
CBT polega na współpracy z profesjonalistą (terapeutą) w celu zidentyfikowania wzorców myślenia i zachowania, które albo zwiększają prawdopodobieństwo depresji, albo powstrzymują cię przed radzeniem sobie w stanach depresyjnych.
Metoda ta działa w sposób, aby zmienić twoje myśli i zachowanie, ucząc cię racjonalnego myślenia o typowych trudnościach, pomagając ci zmienić negatywne lub niepomocne wzorce myślowe i reakcje na bardziej realistyczne, pozytywne i rozwiązujące problemy podejście.
Książka zawiera szczegółowy, chronologiczny opis prowadzonych etapowo zadań. Szczegółową dokumentację wzbogacają zdjęcia, wykresy, liściki uczestniczek terapii oraz subiektywna ocena procesu terapeutycznego dokonana przez autorkę.
Terapia interpersonalna (IPT)
IPT to ustrukturyzowana terapia psychologiczna, która koncentruje się na problemach w relacjach osobistych i umiejętnościach niezbędnych do radzenia sobie z nimi. IPT opiera się na założeniu, że problemy w relacjach mogą mieć znaczący wpływ na osobę cierpiącą na depresję.
IPT pomaga rozpoznać wzorce w twoich związkach, które czynią cię bardziej podatnym na depresję. Zidentyfikowanie tych wzorców oznacza, że możesz skupić się na poprawie relacji, radzeniu sobie ze smutkiem i znalezieniu nowych sposobów na porozumienie się z innymi.
Terapia behawioralna
Chociaż terapia behawioralna jest głównym składnikiem terapii behawioralnej poznawczej (CBT), w przeciwieństwie do CBT, nie próbuje ona zmieniać przekonań i postaw. Zamiast tego skupia się na zachęcaniu do działań, które są satysfakcjonujące, przyjemne, mające na celu odwrócenie wzorców unikania, wycofywania się i bezczynności, które pogarszają depresję.
Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT)
MBCT jest zwykle dostarczany w grupach i obejmuje rodzaj medytacji zwanej „medytacją uważności”. To uczy, jak skupić się na chwili obecnej - po prostu zauważając to, czego doświadczasz, czy jest to przyjemne czy nieprzyjemne - bez próby zmiany tego. Na początku takie podejście służy skupieniu się na odczuciach fizycznych (takich jak oddychanie), ale następnie przechodzi do uczuć i myśli.
MBCT może pomóc powstrzymać twój umysł od wędrówki w myślach o przyszłości lub przeszłości oraz uniknąć nieprzyjemnych myśli i uczuć. Uważa się, że jest to pomocne w zapobieganiu nawrotom depresji, ponieważ zachęca do wczesnego zauważenia uczuć smutku i negatywnych wzorców myślenia, zanim zostaną one naprawione. Dzięki temu możesz radzić sobie ze znakami ostrzegawczymi wcześniej i skuteczniej.
Czytajmy książki psychologiczne - http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubimy-czytac-ksiazki-psychologiczne/