
Którą książkę na dobranoc powinieneś przeczytać swojemu dziecku?
Jeśli jesteś mamą to na pewno, często pojawiają się w Twojej głowie myśli, że doba powinna mieć drugie dwadzieścia cztery godziny, żeby ze wszystkim zdążyć prawda? Najpierw pobudka, potem tysiąc spraw do załatwienia, aż w końcu nadchodzi upragniony wieczór. Późne godziny mają to do siebie, że nasze rezerwy energii są na wykończeniu, natomiast nasze dzieci, gdy tylko usłyszą słowa „kolacja”, kąpiel” czy „łóżko”, to natychmiast odzyskują siły i ani my ślą kończyć dzień. Jak poskromić kilkulatka, który jest już przecież za duży na kołysanki, aby szybko zasnął i rano miał ochotę wstać do przedszkola czy szkoły? Opinie ekspertów w tej kwestii są zgodne: warto znaleźć kilkadziesiąt minut przed snem na to, by poczytać dziecku. Dlaczego czytanie przed snem jest takie ważne i jakie pozycje wybrać, by dziecko szczęśliwie odpłynęło w objęcia Morfeusza? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź na te pytania.
Czytanie dobranocek działa uspokajająco.
Nie można zapominać o tym, że dziecko to przede wszystkim człowiek. Może trochę mniejszy, bardziej naiwny, prostolinijny i mniej doświadczony niż my dorośli, ale jednak człowiek. A wszyscy ludzie na ziemi są miotani przez całe spektrum emocji w ciągu dnia. Przypomnij sobie, że z powodu błaha sytuacja potrafi wywołać u Ciebie złość, wściekłość, rozgoryczenie, radość, smutek. Na szczęście Ty, znając już siebie, doskonale wiesz o tym, że emocje są wynikiem sytuacji, albo wydarzeń, które w jakiś sposób na Ciebie wpłynęły i potrafisz się z nimi uporać. Tej świadomości nie ma dziecko. Ono nie rozumie swojej sfery emocjonalnej, dlatego czasem (według nas) reaguje nieadekwatnie do sytuacji. Na przykład płacze, gdy nic złego mu się nie dzieje. Płacz jest często reakcją właśnie na przemęczenie, nadmierną ilość bodźców, które dochodzą do dziecka przez cały dzień. Po całym dniu pełnym wrażeń warto więc sięgnąć po lekturę, która wyciszy i uspokoi dziecko. Możesz być pewna, że senne koszmary już przestaną się powtarzać.
Budowanie więzi z dzieckiem.
Jednym z najważniejszych zadań rodzica jest zbudowanie poprawnej, silnej i trwałej więzi ze swoim dzieckiem. Wasza relacja musi przetrwać całe życie więc dobrze, by była odpowiednio wytrzymała. Aby ta więź się wytworzyła, trzeba spędzać ze sobą czas, a jak wiadomo w ciągu dnia, nie zawsze jest to możliwe. Twoje dziecko z pewnością dużą część czasu spędza w przedszkolu czy szkole, a po jego powrocie Ty jesteś zajęta obowiązkami domowymi i wspólnych chwil jest tak naprawdę bardzo niewiele, bo „w domu zawsze jest coś do zrobienia”. Podczas wieczornego czytania dziecku masz okazję, by nadrobić zaległości, czyli poświęcić mu czas i uwagę, poprzytulać, a także odpowiedzieć na pytania ciekawskiego kilkulatka na temat treści lektury i razem z nim wtopić się w bajkowy świat.
Tworzenie poczucia bezpieczeństwa
Większość kilkulatków boi się ciemności. Wieczór i noc, kiedy gasną światła, a oni zostają sami, w ciemnym pokoju jawi im się jako coś niepokojącego. Często dochodzi jeszcze wyobraźnia, małe dzieci więc boją się stworów i potworów, które wychodząc z zakamarków ich umysłu, nie pozwalają im spokojnie zasnąć. Warto więc sprawić, by sen kojarzył się z czymś bardzo przyjemnym. Przygaszone światło, ciepła kołdra, gorąca herbata z malinami kochająca mama, która głaszcze dziecko i spokojnym, ciepłym głosem czyta mu jego ulubioną książkę. Maluch zapomni wtedy o swoich strachach i bez zakłóceń prześpi całą noc.
Nie masz pomysłu, jakie książki wybrać, aby Wasz wieczorny rytuał był tą najprzyjemniejszym momentem kończącego się dnia? Sprawdź jakie książki dla dzieci poleca wydawnictwo „Psychoskok” i umil swojemu malcowi zasypianie.
Artur Jasiński, „Baśń o dębowym sercu”
Artur Jasiński jest nie tylko utalentowanym muzykiem, ale także twórcą, który pisze przede wszystkim dla tych najmłodszych odbiorców. Inspiracją twórczą są dla niego jego własne dzieci i to właśnie im zadedykował swoją debiutancką książkę pod tytułem: „Baśń o dębowym sercu”
„Baśń o dębowym sercu” to opowieść, która czepie z klasycznego gatunku literackiego, jakim są baśnie. To właśnie tam dobro ściera się ze złem, a w finalnym rozrachunku ciemna strona mocy zostaje pokonana przez dobrych bohaterów, którzy są nagrodzenia za swoją dzielność i waleczność. Artur Jasiński przekazuje na ręce małych czytelników książkę nieco odświeżoną. „Baśń o dębowym sercu” porusza bowiem tak ważny dla współczesnego świata temat, jakim jest ekologia. Oto w małej wiosce zaczęły dziać się złe rzeczy. Na mieszkańców padł blady strach, bowiem ich ziemia jest od dłuższego czasu niszczona przez suszę, a niedawno wyschło ostatnie źródło wody, jakim była studnia. Jedynym ratunkiem dla ludzi, którzy już rozpaczają na myśl, o przymusowej przeprowadzce jest rozmowa ze starym dębem, bo to właśnie on może przywrócić ład w ekosystemie. Na tę niebezpieczną misję decyduje się mały chłopiec, który wie, że to właśnie na jego barkach ciąży odpowiedzialność za dalszy los wioski. Czy dąb, któremu zły Czarnoksiężnik zaczarował serce, pomoże chłopcu? Dowiedz się o tym razem z dzieckiem, a potem pomyślcie, jak możecie się wspólnie zatroszczyć o środowisko.
Joanna Sztroman, „Zaczarowany księżyc”
Pozycja „Zaczarowany księżyc”, autorstwa Joanny Sztroman jest polecana szczególnie tym młodszym pociechom, które z racji wieku nie są w stanie być przez długi czas skoncentrowane na jednej czynności, dotyczy to słuchania nawet najciekawszej lektury. „Zaczarowany księżyc” to zbiór wierszyków, których tematyka dotyka codzienności malucha, a więc opisuje zjawiska, które mają miejsce w świecie przyrody, a także zwierzęta i przedmioty, z jakimi spotyka się dziecko. Prosta i zwięzła forma, a także żywy język oraz rym i rytm sprawią, że dziecko już po kilkukrotnym przeczytaniu zacznie recytować swoje ulubione wierszyki z pamięci, a to doskonały trening dla rozwijającego się mózgu. Warto w ciągu dnia wracać do tematyki, jaką poruszają wiersze, by sprawdzić, czy mały odbiorca, dobrze zrozumiał ich treść i czy potrafi odnieść to, co usłyszał wieczorem do sytuacji, która ma miejsce w jego codzienności. Dzięki temu buduje i rozwija się u dziecka myślenie przyczynowo – skutkowe, które jest niezwykle ważne w dorosłym życiu.
Jesteśmy przekonani, że już wiesz, co będziesz robić z dzieckiem najbliższego wieczoru.
Czytanie powinno być nawykiem w każdym polskim domu, a im wcześniej książki są obecne w życiu dziecka, tym lepiej dla jego rozwoju.
Warto, by wieczorny rytuał, który „zamyka dzień” zawierał też chwilę z książką, która jest również niezwykłym czasem bliskości między dzieckiem i rodzicem, a czas, który razem spędzają, sprzyja wyciszeniu i bliskości, na którą przez dzień może nie być dostatecznie dużo miejsca. Zatem przyjemnej lektury i słodkich snów!
- 1 Recenzje
Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka
Zbiór napisanych wierszem historyjek dla młodszych czytelników. Dzięki książeczce dzieci wyruszają w niezwykłą podróż, by poznać zwierzęta, których nie sposób spotkać na codziennych spacerach. Jak możemy się domyślać tytuł wskazuje, że wyruszamy na pustynie.
- 1 Recenzje
Koza Pana Sequin
„Koza Pana Sequin” jest bajką „w starym stylu” napisaną przez Alphonsa Daudet, który nie bez przyczyny został uznany za jednego z czołowych francuskich pisarzy. Tytułowa Koza”, o imieniu Blanchette jest alegorią człowieka, który ponad wszystko pragnie wolności.
Książka o mnie. Book about me. Część 1
Wyjątkowa książeczka dla dzieci, dzięki której możliwe staje się jednoczesne kształtowanie umiejętności językowych, rozwijanie wyobraźni, nauka czytania oraz poznawanie języka obcego. „Książka o mnie” czyli „Book about me” to dwujęzyczna, polsko- angielska pozycja, która pozwala łączyć zabawę z nauką.
- 1 Recenzje
Książka o mnie. Book about me. Część 3
Kolejna, już trzecia cześć dwujęzycznej książeczki skierowanej do dzieci. Tym razem hasłem przewodnim jest stwierdzenie: „Jestem spostrzegawczy i dużo wiem”. Dwujęzyczna pozycja spodoba się nie tylko dzieciom, które uzupełniały wcześniejsze części. Z pomocą rodziców każdy odkrywca poradzi sobie z kolejnymi zadaniami.
Książka o mnie. Book about me. Część 2
Druga część dwujęzycznej książeczki dla dzieci, która doskonale łączy zabawę z nauką. Nabywanie nowych umiejętności, kształtowanie zdolności językowych oraz poznawanie języka angielskiego odbywa się pod hasłem „Moje sukcesy”, dzięki czemu dziecko, które staje się współautorem książki wzmacnia poczucie własnej wartości.
Lisek Pilot i Mały Książę kolejnych 10 lat
Książka „Lisek Pilot i Mały Książę” stanowi kontynuację przygód trójki bohaterów znanych czytelnikom na całym świecie dzięki pozycji” Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.
- 2 Recenzje
Serce i magia
Pełna magii książka, która przekona nas, że w świecie pełnym nadludzkich zdolności miłość także nie jest łatwa. Zdaje się nawet, że bywa jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ sprytnie wymyślone intrygi, zazdrość, zawiść, czy pożądanie z magicznym wsparciem przybiera na sile.
Carver
„Carver” to wciągająca powieść fantasy, która „sprowadza” na Ziemię przedstawiciela innej planety. Proxima, białowłosy młodzieniec do tej pory wiódł całkiem przyjemne życie na swej planecie, ale teraz zostanie zmuszony, by odnaleźć się w ziemskich realiach…
Senne wskazówki
Pełna bezcennych wskazówek książeczka dla młodszych i starszych czytelników. Główna bohaterka Amanda ma bardzo współczesną rodzinę. Rodzice skoncentrowani na pomnażaniu majątku, utrzymaniu pozycji zawodowej, a tym samym poczucia bezpieczeństwa już dawno zatracili się w pędzie codzienności.
Komentarze (0)