
Znaczenie ojca w wychowaniu dziecka
Wilhelm Raabe pisał: „żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie ojca”. Postrzeganie roli ojca w życiu dziecka znacznie ewoluowało na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Kiedyś głównym zadaniem mężczyzny jako głowy rodziny było zapewnienie dzieciom bytu i troska o ich potrzeby materialne. Dziś – wzrasta świadomość ludzi na temat tego, jak ważna jest figura ojca dla prawidłowego rozwoju małego człowieka. Z nieobecnego, nieznajomego ojciec w kulturze zaczyna być postrzegany jako obecny i aktywny. Świadczy o tym, chociażby fakt, że wielu świeżo upieczonych ojców korzysta z przysługującego im urlopu tacierzyńskiego, by być bliżej swoich nowonarodzonych pociech i towarzyszyć im w pierwszych chwilach życia. Coraz częściej możemy spotkać tatusiów, którzy z wielkim zaangażowaniem bawią się ze swoimi dziećmi na placu zabaw lub pchają spacerówkę w miejskim parku.
Dlaczego tak ważne jest to, by ojciec uczestniczył w wychowaniu dziecka?
Nie ulega wątpliwości, że aby rozwój dziecka przebiegał harmonijnie, to potrzeba obecności dwojga rodziców, z których każdy ma do spełnienia określoną rolę w tym procesie. Mama kocha dziecko bezgranicznie za to, że po prostu jest, zapewnia małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, obdarza go ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Jest też ciepła, troskliwa i wrażliwa na jego potrzeby. A ojciec? Zadaniem ojca jest stawianie wymagań dziecku tak, by potrafił sobie w przyszłości radzić z wyzwaniami, które czekają go w życiu. Postawa taty inspiruje małego szkraba do działania, do rozwijania swoich umiejętności i samodoskonalenia poprzez różne wspólne aktywności. Jeśli dziecko znajduje oparcie w ojcu, to ma prawidłowe poczucie własnej wartości, nabiera też siły i odwagi do tego, by radzić sobie z trudnościami i nie zrażać się ewentualnymi porażkami. Brak takiego wsparcia skutkuje tym, że mały człowiek czuje się bezbronny i bezradny, przez co jest podatny na zranienia.
Ktoś kiedyś powiedział, że ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki i pierwszym wzorem męskości dla swojego syna. Nie sposób nie zgodzić się z tą myślą. Synowie, obserwując swoich ojców, uczą się odpowiedzialności i życiowej zaradności, a dla córek jest on pierwszym mężczyzną w oczach, którego się przeglądają. Zdarza się nawet, że jako kilkuletnie dziewczynki niejako traktują matkę jako rywalkę o względy ojca, którego rolą jest pokazanie, że to relacja z mamą jest tą właściwą, bez odrzucania córki. To ojciec buduje poczucie wartości swojej małej córeczki. Dziewczynka, patrząc na to, jak jej tata traktuje swoją matkę, uczy się przez obserwacje, jak wyglądają damsko-męskie relacje i istnieje duże prawdopodobieństwo, że na podstawie tych wniosków będzie budować swoje późniejsze związki. Córka, która doświadczy odrzucenia przez ojca, będzie w przyszłości szukała potwierdzenia swojej samooceny w oczach innych mężczyzn i może nadmiernie zabiegać o ich uwagę i akceptację.
Co zatem zrobić, by zbudować poprawną, trwałą i silną więź między ojcem i dziećmi?
Przede wszystkim muszą oni spędzać wspólnie czas. Ojciec powinien angażować się w wychowanie już od pierwszych momentów życia dziecka, a potem spędzać ten czas na zabawie, nauce nowych umiejętności i pokazywaniu świata. Jest przecież autorytetem, wzorem i mistrzem małego człowieka i wszystko, co robimy, ma ogromny wpływ na psychikę dziecka.
Szukasz więc inspiracji, które sprawią, że czas spędzony z dzieckiem będzie nie tylko atrakcyjny, ale też korzystnie wpłynie na jego rozwój manualny i intelektualny?
Polecamy sięgnąć po gry planszowe, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym tylkorelaks. Oto propozycje:
Puzzle 3D
Zapewne ze swojego dzieciństwa doskonale pamiętasz drewniane klocki, z których budowałeś wierze lub tworzyłeś różne konstrukcje. Może będziesz zaskoczony, mimo upływu czasu, ta rozrywka wcale nie wyszła z młody i współczesne, może się wydawać „technologiczne” dzieciaki, dalej uwielbiają bawić się z drewnem. Jesteśmy pewni, że Twoim pociechom przypadnie do gustu nieco odświeżona i zmodyfikowana forma drewnianych kloców, jaką są puzzle 3D. Na czym polega ta zabawa? W pudełku znajdziesz drewniane części wybranego modelu, które musisz złożyć bez kleju i specjalnych narzędzi. Koniec ze sklejonymi palcami i zranieniami. Twoje dzieci nie zrobią sobie krzywdy – czy to nie wspaniale?
PUZZLE 3D CIĘŻARÓWKA UGEARS MODEL DO SKŁADANIA
Puzzle ciężarówka UGERAS, to propozycja dla wyjątkowo cierpliwych i wytrawnych graczy, którzy są gotowi spędzić dłuższy czas podczas składania modelu – złożenie wszystkich 420 części zajmuje bowiem od 10 do 12 godzin, ale zapewniamy, że warto poświęcić ten czas, by odczuć satysfakcję i dumę ze skończonej pracy. Złożona ciężarówka prezentuje się doskonale i zachwyca mnogością szczegółów i wiernie przedstawia pierwowzór. Model posiada też ruchome części takie jak czterocylindrowy silnik, który jest napędzany za pomocą silnika z gumką poprzez system zsynchronizowanych przekładni, a dźwignię można przestawiać z biegu jałowego na start, co skutkuje ruchem tłoków pod składaną pokrywą maski. Całość po złożeniu osiąga wymiary 34 x 14 x 13 cm. Jesteśmy przekonani, że zarówno Tata jak i dzieciaki będą zachwycone tą zabawą, która przy okazji trenuje precyzję i ważną cnotę, jaką jest cierpliwość.
Gry zręcznościowe
Szukasz czegoś, co przypadnie zarówno synowi jak i córce, mimo różnicy wieku, jaka ich dzieli? Postaw na gry zręcznościowe, które ćwiczą refleks, spostrzegawczość i wzmacniają koordynację ruchową. Dzięki tej zabawie Twoje dzieci będą sprawniejsze manualnie, ale także bardziej skoncentrowane na wykonywanych czynnościach, co będzie miało pozytywny wpływ na ich wyniki w szkole, a przy okazji dostarczy potężnej dawki śmiechu i dobrej zabawy. Przekonaj się sam!
Wieża BIG fun republic
Czasem najprostsze gry dostarczają najwięcej radości. Taka właśnie jest „Wieża”. Gra zawiera 57 drewnianych prostokątów, z których należy wybudować jak najwyższą wieżę. Gracz ma za zadanie wyciągnąć jeden dowolny element, który znajduje się poniżej najwyższego piętra wieży. Wyjęty klocek umieszcza na szczycie, pamiętając o tym, by budować naprzemiennie, bo tak powstawała wieża. Aby utrudnić zadanie, należy używać tylko jednej ręki, lecz dozwolone jest dotykanie i przesuwanie pozostałych elementów, zanim wybierze się ten właściwy. Jedną zasad tej gry jest to, że nie wolno rozpoczynać budowy kolejnych pięter, zanim nie dokończy się aktualnego poziomu, a każdy gracz ma 5 sekund na to, by wykorzystać swoją szansę. Gra trwa, dopóki dopóty stoi wieża. Polecamy na długie jesienne, rodzinne wieczory.
Popularny dziecięcy zespół śpiewał w jednych ze swoich utworów: „Mama to nie jest to samo co tato”. Życzymy Ci zatem odkrywania radości z bycia ojcem, który ma nieoceniony wpływ nie tylko na dzieciństwo, ale też na przyszłość swojego dziecka. Wykorzystaj swoją szansę i spraw, by Twój potomek był szczęśliwym dorosłym.
Komentarze (0)