WPS0389
Nowy produkt
Kolejna, autobiograficzna pozycja z cyklu „Zza zasłony czasu”. Tym razem autor, Zdzisław Brałkowski przygotował zbiór opowiadań obejmujących wspomnienia z lat 70. i początku lat 80. XX wieku.
Kolejna, autobiograficzna pozycja z cyklu „Zza zasłony czasu”. Tym razem autor, Zdzisław Brałkowski przygotował zbiór opowiadań obejmujących wspomnienia z lat 70. i początku lat 80. XX wieku.
Opisane zostały najciekawsze momenty z pełnej dynamicznych przemian przeszłości. Ówczesną rzeczywistość kształtowały bowiem specyficzne mechanizmy gospodarcze oraz czynniki ekonomiczne i polityczne.
Poszczególne opowiadania uświadomią nam, z jak wieloma rozterkami przychodziło mierzyć się młodym, wkraczającym w dorosłość ludziom. Zdzisław Brałkowski obrazowo wspomina czasy „dorastania” do odpowiedzialności. Codzienność początkowo dzielona pomiędzy pracę zawodową, treningi, spotkania towarzyskie oraz życie rodzinne, w którym najważniejszą rolę odgrywali rodzice i rodzeństwo, z czasem zyskała nowe znaczenie. Mowa o momencie, gdy autorowi przyszło odnaleźć się w roli męża i głowy własnej rodziny.
Elementem kształtującym wspominane przez Zdzisława Brałkowskiego realia pozostawały charakterystyczne mechanizmy rządzące gospodarką oraz ekonomiczne i polityczne perturbacje. Poznamy je w trakcie czytania poszczególnych zebranych w pozycji opowiadań. Każde z nich świetnie opisuje wycinki z przeszłości.
Patronat nad książką objęli: Grudziadz365.pl – Portal Informacyjny – Portal Miasta Grudziądz, Oaza recenzji
Ciekawa lektura
Książka „Czas dorosłości” jest już trzecią z cyklu „Zza zasłony czasu”. Podobnie jak poprzednie („Młodości szczęśliwa” oraz „Wileńszczyzna w miniony czas”) jest oparta na wspomnieniach autora. Oddzielną pozycją jest jego pierwsza książka „Syberia, inny świat”.
Opowiadania, które składają się na „Czas dorosłościu”, obejmują dziesięciolecie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Historie żartobliwe i śmieszne, poważne i scenki obyczajowe – zwykłe życie, które składa się z takich zdarzeń. Czytelnik, który szuka sensacji i nagłych zwrotów akcji, nie znajdzie ich. Natomiast czytelnicy, którzy lubią zanurzyć się w atmosferze nie tak dawno minionych lat, właśnie zaglądnąć „za zasłonę czasu”, będą smakowali poszczególne opowiadania; starszy z nich wydobędzie z pamięci zdarzenia z własnego życia, młodszego w wielu miejscach książka zaskoczy. To różnica tylko pokolenia czy dwóch, ale realia czasem trudne do pojęcia przez młodszych czytelników.
Wyjazd zagraniczny, aby pohandlować i przywieźć do domu podstawowe produkty do życia? Strach przed kontrolą na granicy? Tygodniowe wesele dla kilkuset osób? Międzynarodowy turniej siatkówki najlepszych reprezentacji świata, organizowany w zwykłej, wojskowej sali sportowej? Balowanie w restauracji bez grosza przy duszy?
Takimi i podobnymi perełkami wypełniona jest książka. Napisana jest lekko, bez przynudzania, często z przymrużeniem oka. Kto lubi taką literaturę, nie powinien być zawiedziony.
Autor pracuje nad kolejną książką z cyklu „Zza zasłony czasu”. Zajmuje się też poezją, zwłaszcza lżejszą. Jego żartobliwe wierszyki i satyriady ukazały się w autorskim tomiku „Fraszki, limeryki i inne żarciki” oraz w kilku antologiach.
Nostalgiczna podróż
Przedpremierowo.
„Czas dorosłości“ obrazki z życia młodego mężczyzny, którego twarde realia rzeczywistości zmuszają do zdobywania umiejętności, radzenia sobie w różnych, często zaskakujących sytuacjach. Pokazuje, że nie zawsze dorosłość jest usłana różami. Nie raz trzeba zmierzyć się z wieloma problemami, podejmować decyzje i dokonywać wyborów, których konsekwencje musimy ponieść sami. To także świetna lekcja historii dla dzisiejszego, młodego pokolenia i doskonały materiał porównujący współczesny świat do świata ich rodziców oraz dziadków. Natomiast dla starszego pokolenia to piękna, nostalgiczna podróż, która na pewno przywoła wiele wzruszających wspomnień.
Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/10/512-czas-dorososci-przed-premiera.html
Każda kobieta wie co to PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Okres ten nie należy do najprzyjemniejszych - wtedy do głosu dochodzą hormony i to właśnie przez nie tylko jesteśmy cały czas głodne, nie mamy energii, ale również łatwo wyprowadzić nas z równowagi. Jak sobie radzić z atakami złości w czasie PMS?...