Borderline to jedno z zaburzeń osobowości, które z anglojęzycznego pojęcia można przetłumaczyć jako ,,osobowość z pogranicza”. Osoby cierpiące na borderline postrzegają rzeczywistość w czarno-białych kategoriach. Wszystko jest albo wspaniałe, albo beznadzieje. Ten sam wzorzec odnosi się do ludzi i relacji z nimi.
Anka Mrówczyńska to autorka, która dobrze zna ów temat, ponieważ sama zmaga się z borderline. W swoim dorobku posiada już kilka książek poruszających ten problem, między innymi ,,Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” czy też cykl ,,Młody bóg z pętlą na szyi”.
,,Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” to autobiograficzna książka, która ma postać dziennika, w którym narratorka opisuje swój pobyt na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic – dzień po dniu. Opisane tam przeżycia, emocje, a przede wszystkim bitwy z myślami są autentyczne.
Anka zmaga się z wieloma przeciwnościami, ale największą przeszkodą staje się ona sama, dla siebie. Targana pragnieniami autodestrukcji, robi wszystko, żeby wyjść na prostą. Oprócz farmakologicznego wsparcia oraz tego oferowanego przez personel medyczny, jednym z największych jest Mrówek, jej narzeczony, któremu zadedykowała swoją książkę. Opiekuje się nią, pociesza, przynosi jej ulubione jedzenie na oddział. Jego miłość jest uzdrawiająca. ,,Młody bóg z pętlą na szyi.
Psychiatryk” to lektura wstrząsająca, ale przez to bardzo cenna. Pozwala zajrzeć do samego środka duszy człowieka, który zmaga się z problemem borderline.
Książka polecana i rekomendowana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra”, „Psychiatria i Psychoterapia”.
Patronat medialny nad książką objęli: Portal dlaLejdis, Psychology of Life, Psycholog pisze, Uważniej.pl, notatkiterapeutyczne.pl, Kulturalne rozmowy, Gazeta Śledcza - Sprawy kryminalne i bezpieczeństwa,
Honorowy patronat: Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno Behawioralnej