Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Jełopiada
Nowy produkt
Głęboki w swej wymowie wierszowany utwór, który obrazowo odnosi się do niechęci wobec modernizacji własnego życia i patologii społecznej. Patologii, którą należy rozumieć jako swego rodzaju zastój umysłowy, Zatarcie potrzeb wyższych na rzecz „spokojnego”, prymitywnego życia koncentruje się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb.
19,53 zł brutto
-30%
27,90 zł brutto
Autor | Jana Skoczylas |
ISBN | 9788379005017 |
Wydawnictwo | Psychoskok |
Rok wydania | 2016 |
Oprawa | Miękka |
Liczba stron | 187 |
Format | 140x200 |
Waga w gramach | 230 |
Wysyłamy w: | 24h - 48h + czas dostawy |
Głęboki w swej wymowie wierszowany utwór, który obrazowo odnosi się do niechęci wobec modernizacji własnego życia i patologii społecznej. Patologii, którą należy rozumieć jako swego rodzaju zastój umysłowy, Zatarcie potrzeb wyższych na rzecz „spokojnego”, prymitywnego życia koncentruje się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Jedzenie, picie, chędożenie, oddawanie się niewielkiemu nałogowi jak palenie, i na zakończenie dnia sen, to obraz życia wielu z nas.
Pozycji „Jełopiada” przeniesie nas do roku 2133, abyśmy wraz z grupą siedmiu prymitywnych Ziemian wyruszyli na Marsa, a tam zgodnie z wytycznymi Urzędu Pracy dokonywali badań. Jak możemy się domyślać ziemscy badacze nie zamierzają nadmiernie się przemęczać. Ich nadrzędnym celem i priorytetową potrzebą stanie się zapewnienie sobie materiałów pozwalających na przetrwanie, jak: tytoń, alkohol, jedzenie i kobiety. Marsjański klimat jest niesprzyjający, a okolica nieurodzajna więc badacze nawiążą kontakt z Duchem pełniącym funkcje Boga.
Lekki komediodramat społeczny jakim jest „Jelopiada” zagwarantuje nam świetną zabawę. Bardzo możliwe, że na Marsie dostrzeżemy dziwnie znajome osobistości.
Dobra rozrywka
Skrupulatność i konsekwencja w doborze słownictwa, zauważalna np. przy przezwiskach bohaterów, ale również w ich wypowiedziach i powiedzonkach, stanowi niewątpliwie czynnik rozśmieszający: Pipol, uganiający się za kobietami używa zawsze słowa "kiła", gdy jego wypowiedziom towarzyszą wzmożone emocje; pochodzący z popegeerowskiej wsi Mańcor wtrąca zawsze "kurnik", a dotknięty wadą wymowy Kłysia - "kułde", które uwydatnia jego wadę.
Polszczyzna bohaterów ujmuje, bo jest śmieszna, dosadna i rytmicznie posuwa akcję do przodu. Wielokrotność rymów buduje melodyjność tekstu, a mariaż grypsów młodzieżowych z zakurzonymi okazami leksykalnymi z minionych epok buduje oryginalny wydźwięk "Jełopiady". Dzięki temu tekst staje się nieprzetłumaczalny na żaden inny język, jego sedno i walory rozrywkowe zarezerwowane są tylko dla polskiego czytelnika.
Humorystyczna
Nawet ekstremalne warunki życia, jakie panują na Merkurym nie są w stanie wyrugować z bohaterów ich hulaszczej natury. Tylko na chwilę obiecują ją zarzucić, by ratować Kłysię z opętania (to straszne, że nagle zamiast siarczystych bluzgów płynie z jego ust poezja!) jednak w scenie końcowej sam Kłysia uświadamia kolegom niewykonalność ich obietnicy. Tym samym "Jełopiada" jest antytezą powieśći "on the road", gdyż zmienia się w niej wszystko: klimat, krajobraz, czas, nawet ustrój polityczny, lecz natura bohaterów pozostaje niereformowalna. I to jest chyba zabawne.
Inna, ciekawa
Są takie utwory literackie, po przeczytaniu których mam w głowie dziwny chaos oraz niepokój biorący się z poczucia, że jestem intelektualnie ociężały i nic nie rozumiem. Takie uczucie towarzyszyło mi po przeczytaniu „Jełopiady”.Ten napisany rymem utwór opowiada o wysłannikach z Ziemi na planetę Merkury. Ich zadaniem jest eksplorowanie nieznanego miejsca w celu poszerzenia swojej znikomej wiedzy. Potrzeby tych osób są jednak… przyziemne. To chęć uprawiania seksu w oparach niekończącej się libacji. Na Merkurym muszą radzić sobie sami, co nie przychodzi im łatwo, dlatego w kryzysowych sytuacjach zwracają się do Boga-Ducha. Bohaterowie nie zamierzają się dostosować do panujących na Merkurym warunków, lecz chcieliby powielić życie, jakie prowadzili na Ziemi przed kosmiczną wyprawą. Jest jednak moment, w którym pojawia się deklaracja zmian...
Silnik samochodowy jest pełen ruchomych części, które aby nie ulec zatarciu potrzebują ciągłego smarowania olejem. Ciecz musi być wymieniana po pokonaniu przez auto określonej liczby kilometrów, w określonych okresach czasu i zgodnie z zaleceniami producenta auta. Wyciek oleju z silnika to bardzo zły znak. Jakie są potencjalne przyczyny wycieku? Co należy zrobić, kiedy właściciel pojazdu zauważył wyciek oleju?...