Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
WPS040667
Nowy produkt
Premiera 08-06-2022
Ta historia wydarzyła się naprawdę!
27,93 zł brutto
-30%
39,90 zł brutto
Autor | Krzysztof Kasowski |
ISBN | 978-83-8119-939-1 |
Wydawnictwo | Psychoskok |
Rok wydania | 2022 |
Oprawa | Miękka |
Liczba stron | 264 |
Wysyłamy w: | 48h - 72h + czas dostawy |
Przełom lat 80. i 90., dwóch kumpli ma odstawić z Kielc do Nancy zarejestrowany tam samochód – peugeota 205. Przy okazji obrotni młodzieńcy „zahaczają” o spory kawałek Europy Zachodniej. Przypadek sprawia, że nieskomplikowanie w gruncie rzeczy przedsięwzięcie przeradza się w podróż życia – Grand Tour – pełną przygód i niespodzianek, ludzi rozmaitych narodowości i ras, a wśród niech, chyba jednak najmniej spodziewanych rodaków „na saksach”.
Grand Tour w ich wykonaniu to wielka wyprawa w poszukiwaniu siebie, celu swojego życia i wymarzonego miejsca do realizacji swoich pasji – muzyki i malarstwa. Francja wydawała się wymarzonym i najlepszym miejscem do takiej przygody. Okazało się, że obaj mężczyźni rzeczywiście znaleźli to, czego szukali oraz utwierdzili się w wartości, pielęgnowania talentów…
Ale w końcu musieli wrócić do domu.
Spis
Wstęp...............................................................................3
Rzeczpospolita Polska.......................................................6
Bundesrepublik Deutschland..........................................23
République Française.....................................................26
Reino De España............................................................84
République Française...................................................121
Repubblica Italiana.......................................................165
Confoederatio Helvetica...............................................168
République Française...................................................182
Royaume De Belgique..................................................239
Nederland....................................................................240
Royaume De Belgique..................................................243
République Française...................................................244
Rzeczpospolita Polska...................................................248
Epilog..........................................................................258
Koniecznie przeczytajcie
Narrator Le Grand Tour, wyznaje: „Uświadamiam sobie, jak wielką rolę w życiu odgrywa przypadek”. To stało się w Lyonie, pierwszym ważnym punkcie na mapie życiowej podróży. Dla uzdolnionych ludzi (muzyka, plastyka) stojących u progu dojrzałości/dorosłości to epokowe odkrycie, które jednak podejrzliwym czytelnikom (niedowiarkom) może się wydać banalne. Ale to pozór, bo za odkryciem idą przygody (a zatem doświadczenia), a tego nawet podejrzliwi czytelnicy będą mogli pozazdrościć.
Zatem pierwszy punkt – Lyon – okazał się zwrotny. I to, jak się rzekło, przypadkiem: za sprawą napotkanych ludzi, lokatorów artystycznego squatu, którzy stali się dla egzotycznych przybyszów z Polski początkiem nieformalnego Erasmusa. Galeria postaci, jakie odtąd przewijają się na kartach autobiograficznej książki Krzysztofa Kasowskiego, może kojarzyć się z obrazami Pietera Bruegla – może nawet przywołanego Hieronima Boscha – lub filmami Felliniego (wspomniany jest zresztą Amarcord), a wśród nich do najbardziej malowniczych – niczym Jan Himilsbach w „pięknych okolicznościach przyrody” Rejsu (też wspomniany) – należą… rodacy na saksach. „Polak potrafi”, czyli uniwersytet życia…
Trzeba wyraźnie podkreślić: to nie była sielanka. Zatrzymanie przez policję, areszt, podejrzenie o próbę zamachu terrorystycznego w czasie wizyty prezydenta Francji… Punkt zwrotny stał się zatem po czasie także punktem kulminacyjnym. I choć wszystko tym razem dobrze się skończyło (bo to nie była próba zamachu, tylko zwykłe ściąganie wężykiem paliwa z baku zaparkowanego na ulicy samochodu), skończyć mogło się niedobrze.
POLECAM BARDZO
Historia oparta na faktach. To pierwszy powód, dla którego warto po nią sięgnąć – jest autentyczna, co samo w sobie nie świadczy jeszcze o jej wartości, ale sprawia, że wydarzenia przedstawione przez autora otrzymują dodatkowe punkty za pochodzenie. Drugi powód jest taki, że to historia wciągająca i opowiedziana z pasją.
http://autorzy365.pl/historia-oparta-na-faktach_a7075
ciekawa pozycja
Historia oparta na faktach. To pierwszy powód, dla którego warto po nią sięgnąć – jest autentyczna, co samo w sobie nie świadczy jeszcze o jej wartości, ale sprawia, że wydarzenia przedstawione przez autora otrzymują dodatkowe punkty za pochodzenie. Drugi powód jest taki, że to historia wciągająca i opowiedziana z pasją.
niesamowita
Grand Tour w wykonaniu bohaterów to wielka wyprawa w poszukiwaniu siebie, celu swojego życia i wymarzonego miejsca do realizacji swojej pasji – muzyki w przypadku narratora i malarstwa, jeśli chodzi o jego przyjaciela. Francja wydawała się wymarzonym i najlepszym miejscem do takiej penetracji; przykładów „dlaczego” nie trzeba chyba nawet podawać. Podobnie Hiszpania. A północne Włochy też niczego sobie. Wydaje się, że obaj rzeczywiście znaleźli to, czego szukali, potwierdzili siłę swoich pasji oraz utwierdzili się w wartości pielęgnowania swoich talentów. Znaleźli też do tego odpowiedni grunt. Wystarczyło tylko (na pozór), żeby zakończyli podróż w miejscu, do którego dotarli. Najbardziej odpowiadał im Lyon… Ale musieli wrócić do domu.
Klucz do powieści został przez autora umieszczony na końcu – to fragment z Wikipedii: Grand Tour – typ podróży, w jaką wyruszali młodzi arystokraci i intelektualiści europejscy w celu dokształcenia się, zdobycia wiedzy o świecie i kulturze, poszerzenia swych horyzontów myślowych, a także wyrobienia u siebie gustu artystycznego i nabrania dobrych manier. (…) od XVII wieku w „programie” zwiedzających były też Paryż, Wersal, Lyon i Genewa.
Jego słowa, które można czytelnikom podać jako zachętę do lektury, też pochodzą z końcówki książki: Idąc w dół, zobaczyłem nagle coś… jakiś fragment ulicy, drzew, który na pewno widziałem WTEDY, i bardzo silnie poczułem tę samą ekscytację co wówczas, która pojawiała się zawsze, gdy wjeżdżaliśmy po raz pierwszy do nieznanego miasta, czując, że każdy krok może zaprowadzić nas w dobrą lub złą stronę. Jakiś zapach wolności, niesamowitej przygody, uczucie, jakbym nie szedł, a leciał!
Silnik samochodowy jest pełen ruchomych części, które aby nie ulec zatarciu potrzebują ciągłego smarowania olejem. Ciecz musi być wymieniana po pokonaniu przez auto określonej liczby kilometrów, w określonych okresach czasu i zgodnie z zaleceniami producenta auta. Wyciek oleju z silnika to bardzo zły znak. Jakie są potencjalne przyczyny wycieku? Co należy zrobić, kiedy właściciel pojazdu zauważył wyciek oleju?...