Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Nowe produkty

Promocje

  • Nasza Ameryka
    Nasza Ameryka

    Hasło „american dream”, najczęściej...

    15,66 zł -46% 29,00 zł

Dostawcy

Kanał RSS

Nie dodano kanału RSS

Kobiety Afryki - życie pełne przemocy

Kobiety Afryki - życie pełne przemocy

Sytuacja kobiet w Afryce z perspektywy europejskiej wydaje się nie do pozazdroszczenia. W Afryce, zarówno tej czarnej, jak i arabskiej panuje tradycyjny i religijny patriarchalny system społeczny.

Kobiety są w tych społeczeństwach na drugim miejscu we wszelkiej istniejącej tam hierarchii. To na barkach kobiet afrykańskich spoczywa obowiązek pracy zawodowej, utrzymania rodziny, wychowania dzieci i na ogół podtrzymania tkanki społecznej.

Co w zamian otrzymują kobiety Afryki?

Nie jest to szacunek i pozycja społeczna, bo przecież mężczyźni są najważniejsi. Szczególnie widoczne to jest w Afryce dotkniętej wpływami Islamu. Ze wszystkich krajów tego kontynentu obszar przejściowy pomiędzy arabską północą a czarną Afryką ogniskuje wszelkie problemy kobiet najbardziej. To tu szczególnie praktykuje się „obrzezanie kobiet”.

Poznaj niezwykłe kobiety Afryki

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poznaj-niezwykle-kobiety-afryki/

Jest to także obszar mieszania się wpływów różnych kultur i cywilizacji. Z jednej strony świat Islamu, z drugiej wpływy europejskie i chrześcijańskie. Wszystko to na kanwie tradycyjnych wierzeń czarnej Afryki, animizmu, przebogatej mieszanki etniczno – plemiennej. Takim tyglem kulturowym i miejscem ścierania się wpływów jest niewątpliwie Nigeria. Kraj o największej populacji w Afryce. To tutaj ściera się Chrześcijaństwo, Animizm i Islam.

W rezultacie otrzymujemy swego rodzaju kalejdoskop zjawisk charakterystycznych dla afrykańskiej kultury i problemów tamtejszych kobiet. Los kobiet w Afryce z perspektywy europejskiej wydaje się szczególnie trudny. Jednak nie jest to los tragiczny z perspektywy mieszkańców Afryki. To jest po prostu ich życie i ich wartości, które nie są do końca zrozumiałe z eurocentrycznej strony. Kobiety w Afryce to szczególna egzotyka dla Europejczyka. Zupełnie inny świat.

Najskrytsze tajemnice Afryki

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najskrytsze-tajemnice-afryki/

Ciekawostką w tym tyglu afrykańskim jest nałożenie się zamierzchłego animistycznego matriarchatu na szczególnie patriarchalny system islamu. Prawdopodobnie dlatego los kobiet Afryki jest tak wyjątkowo ciężki. Z jednej strony są one odpowiedzialne za pełnienie ról społecznych, a zarazem poddane ostracyzmowi jako mniej „godne”. Poruszenie tych tematów w szerokim zakresie odnajdziemy w opowieści opartej na faktach „Kobiety Afryki”.

Książka ta zabierze nas do Nigerii, samego serca Afryki, do lat siedemdziesiątych. Poznamy w niej losy afrykańskich kobiet, rodowitych Afrykanów i losy przybyłych tam Polaków. Może to być szczególnie interesująca podróż bez wychodzenia z domu.

Więcej informacji o książce na stronie:

http://tylkorelaks.pl/457-kobiety-afryki-obyczaje-tradycje-obrzedy-rytualy-9788379002672.html

http://tylkorelaks.pl/45-kobiety-afryki-obyczaje-tradycje-obrzedy-rytualy-cz-ii-9788379003624.html

 

 

 Źródło zdjęcia na głównej okładce: Marek Bachorski-Rudnicki